Az eddigi átfogó képünket a HFT-ről szeretném lekerekíteni ezzel a záró epizóddal. Ez nem azt jelenti, hogy a jövőben nem lesz szó erről a témáról (túl nagy és jelentős ahhoz, hogy a jövőben el tudjuk kerülni), de más vizekre fogunk evezni.
Az elején volt szó, hogy ez a fajta kereskedés a "nagy halak" módszere, ami igaz is, de a gyorsan fejlődő világban ez lassan kezd megváltozni.
Tökéletes példa erre Spencer Singleton texasi egyetemista, aki elnyerte az első helyért járó 100.000 dollárt a kereskedő programjával. Ő nem egy hagyományos HFT algoritmust írt hanem egy "sima" kereskedő programot, ami bizonyos utasításokat követve helyettünk kereskedik. Programja azért emelkedik ki a többi közül mert "túlteljesíti" a piacot (profitot termel, ahol más bukik). Nem szabad elfelejteni, hogy rengeteg fiatal és tapasztaltabb programozó próbálkozott és próbálkozik hasonló programok írásával és majdnem mind kudarcba fullad.
Singleton tesztelte a modelljét a múltban történt nagy gazdasági kríziseken és minden alkalommal helytállt (16%-os hozamot produkált az átlagos 38%-os veszteséggel szemben, bár meg kell jegyezni, hogy múltbeli adatok alapján). Továbbá pozitívan sikerült zárnia az olyan helyzetekben is, ahol a világhírű "tőzsde cápák" és honlapok is buktak.
Ezeknek a programoknak és a hagyományos HFT-nek köszönhetően a tranzakciók 75%-a program által vezérelt, mégis a kereskedők körében viszonylag kis százaléka használja a magas ár és a bonyolult technológia miatt.
Bár a szakértők sincsenek meggyőzve arról, hogy konzisztensen profitot termelő algoritmus létezik, a folyamatosan fejlődő technológiának köszönhetően egyre nehezebb hagyományos kereskedéssel nyereséget realizálni, ilyen "versentársakkal".
Ha tetszett a cikk, kövess a Facebookon a The Joe of Wall street oldalon.
Ádám